Retrospekce

Tak jsem zase po dlouhé době zabrousil na svůj blog. Už je to něco přes rok, co jsem napsal poslední článek. Rozhodl jsem se proto, že tohoto časového odstupu využiji a napíši menší retrospekci.

Každý z nás se nějak vyvíjí. Rok je dlouhá doba. Když si pročítám své starší články, všímám si spousty pravopisných chyb (pravopis je můj nepřítel se kterým se snažím statečně bojovat už od té doby, co jsem se naučil psát). Dále si hodně všímám jazyka, kterým jsou články napsány. Často se v nich vyskytují nespisovné výrazy. Místo „nějaký“ píši „nějakej“ a tak podbně. Před rokem jsem si myslel, že psát nespisovně je poutavější a nezní to tak upnutě. Nyní, když jsem si po roce rozšířil seznam přečtených knih, už tento postoj nezastávám. Líbí se mi spisovné vyjadřování, i když chápu, že má své místo a že se nehodí do každé situace. Zkrátka v psaném textu je mi spisovnost mnohem sympatičtější, než hovorovost (a často i v mluveném slovu).

Můj další retrospektivní poznatek, který jsem získal při čtení svých starých článků je ten, že spousta článků je úplně zbytečných. Psal jsem je sice v rámci své blogovací challenge, ale to na jejich zbytečnosti pro ostatní nic nemění. Mazat je již nebudu, ale jestli se ještě někdy rozhodnu pro přijmutí nějaké podobné výzvy, tak určitě nebudu uveřejňovat všechny své výtvory. Ano, myslím si, že má smysl, když se člověk chce naučit něco tvořit, tvořit „hlouposti“ každý den, ale smysl již postrádá každou tuto „hloupost“ zveřejňovat, autor by si měl vybírat, co zveřejní.

Tuto úvahu vnímám jako uzavření kapitoly. Nevím, jestli budu další články psát pravidelně, nebo nárazově. Za rok jsem nasbíral spousta myšlenek, které bych zde chtěl rozvinout. Chtěl bych ale položit o něco větší důraz na užitečnost těchto článků pro čtenáře. Nechápejte mě špatně, nechci psát populárně pro každého, zároveň ale z tohoto blogu nechci dělat smetiště, kam vyhazuji každou „hloupost“, která mi pod přijde pod prsty. Chtěl bych si získat alespoň pár čtenářů, kteří budou číst můj blog pravidelně a kteří se budou těšit na další článek.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.