Kafe každý den? Né děkuju!

Kafe je jeden z nejznámějších nápojů. Někteří tvrdí, že je strašně zdravý a jiní zase, že je strašně nezdravý. Navzdory tomu, co všichni říkají, je v kafi hodně užitečných látek (třeba antioxidanty). Taky se v něm ale vyskytuje kofein – látka, jejíž zdravotní dopady jsou značně kontroverzní. Všichni se ale shodnou na tom, že kofein je nejrozšířeněji psychoaktivní látka na planetě. Pravidelná konzumace kafe z vás ale neudělá feťáka, který by za další kafe prodal i vlastní ledvinu. Ony ty účinky kofeinu jsou vlastně docela dobrý. Je škoda, že moc dlouho nevydrží.

Kofeinová tolerance

Důvodem je takzvaná kofeinová tolerance. Kofein je látka, která stimuluje mozek, a zabraňuje navazování adenosinu (látky, která hraje důležitou roli ve spánkových cyklech). To znamená, že po ranní kávě se budeme cítit více probuzení, budeme mít lepší náladu a budeme produktivnější, nebo ne?

Ono je pravda, že kofein účinkuje tak, jak jsem napsal, ale to jen na člověka, který ho pije poprvé (nebo ho dlouhou dobu nepil). Po první „dávce“ si tělo vybuduje nějakou toleranci – to znamená, že aby mělo stejné množství kofeinu příště stejné učinky, musel by onen člověk vypít kofeinu více (předpokládejme, že pije nějakej kofeinovej nápoj, třeba kafe). Znamená to také, že se člověk bez kofeinu cítí unavenější, než se cítil před tím, než si na něj zvyknul.

Pokud budeme pít kafe každé ráno, za nějakou dobu si vybudujeme toleranci na kofein (za jeden až čtyři dny – zdroj), to znamená, že ono ranní kafe, které nás předtím probudilo, nás nyní pouze přivede k normálu a bez něj se cítíme, mnohem hůře, než na úplném začátku.

Detox / reset

Pokud se v předchozím popisu poznáváte, tak nezoufejte. U kofeinu je reset oné tolerance docela jednoduchý. Stačí přestat kafe pít na dva až osm týdnů. V mozku se obnoví adenosinové receptory a vstávání bude stejně jednoduché, jako bez kafe.

Pití kafe bez vzniku tolerance

Možná si říkáte, že tedy nemá smysl, kafe pít. Vyjde to nastejno a člověk tím vlastně nic nezíská, jen bude muset ráno ještě pít kafe, který mu pomáhalo jen prvních pár dnů.

Já si to nemyslím. Je totiž možný, si tuhle toleranci nikdy nevybudovat a to tím, že budeme kafe pít jen občas, když to doopravdy potřebujeme – to je nejzdravější způsob, jak konzumovat kofein. Aby si člověk na kofein nevybudoval toleranci, měl by pít šálek kafe nejvíce dvakrát do týdne s několika denní mezerou.


Já sám jsem začal kafe pít a docela mi chutná. Nedělám si turka, ale dělám si překapávané. Baví mě si ho dělat a líbí se mi jeho vůně. Řekl jsem si ale, že ho budu pít jen o víkendech, nerad bych si vybudoval onu toleranci… Co si o kafi a kofeinu myslíte vy? Jaká je vaše kofeinová tolerance?

1 komentář u „Kafe každý den? Né děkuju!“

  1. Kafe nepiju, začala jsem spíš pít čaje. Ale vždycky, když si dělám kafe, tak si dělám rozpustné, nebo třeba frappé.
    Ke kofeinu se moc nedostávám, takže jsem po jednom neuváženém večerním kafi zůstala vzhůru asi do dvou, nebo do tří, ráno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.