Jak překonat strach

Každý se něčeho bojí. Tmy, výšek, psů, přísné učitelky ve škole, nebo třeba svého šéfa. Já jsem byl vždy jeden z těch, kteří se báli hmyzu. Pamatuju si že když mi bylo asi 7 let, tak jsem jednou na táboře, kde se spalo ve stanech, vystříkal celý stan sprejem proti hmyzu. Bál jsem se totiž škvorů, bohužel jsem nevěděl, že plachta stanu stratí svoji schopnost nepropouštět vodu. Se spolubydlícím nás potom při první bouřce čekalo nepříjemné překvapení… Navzdory tomu, že jsem všechny škvory v našem stanu úspěšně vyhubil, hmyzáků jsem se štítit nepřestal. S přibývajícím věkem se onen strach trošku zmenšil, hmyzu se však docela dost štítím do dnes.

Zrovna minulý týden mi jedna moje kamarádka ukazovala svoje strašilky a když se mě zeptala, jestli si nechci jednu vzít do ruky. Hned jsem věděl co musím udělat. Přesto, že se mi to zvíře fakt nelíbilo, musel jsem si ho do ruky vzít, protože jsem se potřeboval přesvědčit, že jsem schopnej svůj strach překonat. Podařilo se mi to, dokonce jsem si jednu z nich dal i na obličej.

Tady jsem s šesti strašilkama na ruce.
Tady jsem s šesti strašilkama na ruce.

Dost jsem se zapotil a příjemný mi vůbec nebylo. Uvědomil jsem si ale jednu důležitou věc: Když se člověk svýmu strachu postaví, část onoho strachu zmizí. Když jsem ty brouky měl na ruce, zjistil jsem, že to není tak strašný, jak jsem si myslel (přesto, že úplně nádherný to nebylo). Rozhodl jsem se, že se svýmu strachu budu stavět častěji. Jako další „strachovou challenge“ jsem si dal, že přespím jednu noc sám někde v lese. Jsem zvědavej, na jaký nový věci díky tomu přijdu.

Přidejte se taky do nějaké takové strachové challenge se mnou. Nemusí to být nic tak extrémního, jako přespat den v lese, ale třeba si na ruku taky vzít nejakýho hmyzáka (pokud se bojíte hmyzu), nebo projít celý byt v noci, bez rozsvícení (pokud se bojíte tmy).

3 komentáře u „Jak překonat strach“

  1. Já se celkem bojím cestování vlakem. Ne, že bych z toho měla přímo nějakou fóbii, jen je mi to hrozně nepříjemný a vlaku se vyhýbám.
    Takže chci sama cestovat vlakem do nějakého jiného města. Snad se k tomu někdy odhodlám

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.