Buy generic levitra vardenafil Determinismus?

Determinismus je filosofické přesvědčení, že každá událost nebo stav věci, včetně každého lidského rozhodnutí je důsledkem předchozích událostí a stavů věcí, které zároveň nemohly způsobit nic jiného.
Wikipedie

Až do nedávna mi determinismus dával smysl. Pokud bychom znali aktuální stav vesmíru, teoreticky bychom měli být schopni vypočítat stav vesmíru v jakémkoliv jiném bodě (čase). To by znamenalo, že všechna naše rozhodnutí jsou pevně daná a jakákoliv svobodná vůle je jen iluzí.

Nedávno jsem ale narazil na toto video:

V tomto videu se dva youtubeři dostali od náhodnosti až k onomu determinismu a řekl bych, že se jim ho podařilo docela úspěšně popřít. Jedna z hypotéz, kterou na konci videa vyřkli byla, že jsou (nějakou kvantovou magií) pořád generovány nové a náhodné informace.

Představme si tedy, že vesmír není determinován a že to, co se stane v další chvíli je do jisté míry náhodné. Nemyslím si, že je to méně absurdní, než deterministický pohled na svět – právě naopak. Pokud by to tak bylo, nemění to nic na tom, že svobodná vůle je jen iluze a ve skutečnosti pořád nemáme kontrolu nad tím, jak se chováme, místo toho je to všechno náhoda.

Zajímá mě, co si o tom myslíte vy? Dává vám smysl video, které jsem zmiňoval?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.